دسته بندی ها :

۱) هنگام خرید به برچسب و اطلاعات روی بسته بندی اسباب بازی توجه کنید. اسباب بازی هایی بخرید که با سن و توانایی های بچه ها تناسب داشته باشد.

۲) اگر کودک تان زیر سه سال سن دارد یادتان باشد بچه ها در این سن دوست دارند اشیا و اجسام را در دهان شان بگذارند. اسباب بازی های کوچک، تیله و توپ های کوچک یا پازل، اسباب بازی هایی که قسمت های ریز آنها جدا می شود و اسباب بازی های با قطر کمتر از ۶ سانتی متر برای آنها مناسب نیست.

۳)مراقب اسباب بازی های نرم پلاستیکی سوت دار باشید و زیرا ممکن است سوت آن از جایش دربیاید و موجب خفگی بچه شود.

۴) ماشین هایی بخرید که چرخ، چراغ و سایر قسمت هایش جدا نشود.

۵) مراقب باشید اسباب بازی، گوشه های تیز و برنده نداشته باشد تا موجب زخم و بریدگی نشود.

۶) اسباب بازی هایی که بند، کش و طناب بلند دارند برای بچه های کوچک تر مناسب نیست زیرا ممکن است دور گردن آنها بپیچد و موجب خفگی شود.

۷) اگر فرزندتان حدود ۳ تا ۵ سال سن دارد دنبال اسباب بازی های با کیفیت و خوب باشید. خودتان که بهتر می دانید بچه ها در این سن دوست دارند اسباب بازی ها را پرت کنند و بزنند .

۸) مراقب باشید اسباب بازی های سمی نخرید. بعضی اسباب بازی های عطری و آنهایی که مایعات شبرنگ دارند برای بچه ها مناسب نیست.

جعبه اسباب بازی

هر جعبه ای مناسب نگهداری اسباب بازی نیست. جعبه های بدون در با دیواره های سوراخ دار مناسب نگهداری اسباب بازی اند. بچه ها ممکن است داخل جعبه بروند به همین دلیل جعبه باید جریان هوا و امکان نفس کشیدن داشته باشد. در صورتی که جعبه اسباب بازی در داشته باشد، در باید سبک باشد و امکان قفل شدن هم وجود نداشته باشد. اگر چند فرزند دارید اسباب بازی فرزندان بزرگ تر را از اسباب بازی کوچک ترها جدا کنید.

اسباب بازی های سوارشدنی

بچه ها این نوع اسباب بازی های چرخ دار را که کنترلش دست خودشان است خیلی دوست دارند. این اسباب بازی ها مهارت های جسمی بچه ها را تقویت می کند، اعتماد به نفس شان را بالا می برد و موجب می شود چیزهایی در مورد آدم بزرگ ها و اجتماع یاد بگیرند. سه چرخه، ماشین یا موتور مناسب سن ، اندازه و توانایی های فرزندتان خریداری کنید. دقت کنید که این اسباب بازی ها باید استحکام و تعادل داشته باشند. یادتان باشد بچه ها گاهی ممکن است خیلی تندتر از آن که شما فکرش را بکنید سواری کنند به همین خاطر قبل از بازی، وسایل اضافه، لامپ های پایه دار و سیم ها را از سر راه بردارید.

اسباب بازی های باتری دار

این نوع اسباب بازی ها به طور معمول با چند باتری کار می کند. دقت کنید که باتری ها باید یک نوع باشند مثلا باتری الکالاین و کربنه و یا باتری قابل شارژ و معمولی را با هم استفاده نکنید. این کار ممکن است باعث اکسیده شدن یا تولید گرمای زیاد شود و به کودک آسیب برساند. فقط باتری های قابل شارژ را شارژ کنید. شارژ کردن باتری های معمولی ممکن است باعث ترکیدن و سوراخ شدن باتری شود. به کودک تان بگویید که هروقت باتری ها را بیرون آورد به شما بگویند تا آنها را سر جایش بگذارید. به کودک تان اجازه ندهید این اسباب بازی ها را با خودش به رختخواب ببرد. باتری ها می توانند مسمومیت های شدید و خطرناک ایجاد کنند، اگر کودک تان باتری را قورت داد، به سرعت او را به پزشک ببرید یا با اورژانس تماس بگیرید.

اسباب بازی های صدادار

اسباب بازی های صدادار برای بچه ها مناسب نیست و ممکن است به شنوایی حساس آنها آسیب برساند. صداهایی که به نظر ما بلند می آید، بچه ها خیلی بلندتر حس می کنند. محققان می گویند بچه ها مجازند حداکثر یک ساعت در روز با این اسباب بازی ها بازی کنند، آن هم در صورتی که صدای این اسباب بازی ها کمتر از ۸۵ دسی بل باشد. به طور معمول بچه ها هنگام بازی این اسباب بازی ها را به گوش شان می چسبانند و آن موقع است که صدایی بالاتر از ۱۰۰ دسی بل به گوش های کوچک شان می رسد.

دردسرهای بادکنکی

در چند مورد بادکنک های باد نشده و تکه های بادکنک های ترکیده موجب بسته شدن راه های هوایی، خفگی و متاسفانه مرگ بچه ها شده است. از بادکنک فقط برای تزیین استفاده کنید و بادکنک های باد نشده و تکه های بادکنک های ترکیده را دم دست بچه ها نگذارید. در مهمانی ها و جشن تولدها مراقب سوت سوتک های حلزونی باشید قسمت نی مانند آنها ممکن است جدا شود و راه های هوایی کودک را مسدود کند.

۹) بعد از اینکه اسباب بازی را خریدید و به خانه آوردید به بچه ها یاد بدهید که چطور با آنها بازی کنند. برای مثال اگر ماشینی خریدید که با باطری کار می کند به او بگویید که وقتی چرخ های ماشین می چرخد آن را به سمت موها و لباس هایش نبرد.

۱۰) بهتراست دفعه اول خودتان هم با او همبازی شوید تا مطمئن شوید که یاد گرفته چطور بدون خطر بازی کند.

۱۱)برای پیشگیری از خطر خفگی، بسته بندی، مقوا و پلاستیک اسباب بازی را دور بیاندازید.

۱۲)هر هفته اسباب بازی ها را بررسی کنید. قسمت های شل شده را با چسب یا پیچ گوشتی محکم کنید و تعمیرات لازم را انجام دهید.

۱۳) به بچه ها بگویید که باید با اسباب بازی های شکسته و غیرقابل تعمیر خداحافظی کنند..

منبع : مجله اینترنتی سلامت